0.23ohm
Smok Nord 5 80W Kit Beige White
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Beige White |
Smok Nord 5 80W Kit Blue Grey Dart
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Blue Grey Dart |
Smok Nord 5 80W Kit Blue Pink Dart
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Blue Pink Dart |
Smok Nord 5 80W Kit Brown
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Brown |
Smok Nord 5 80W Kit Fluid Black Grey
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Fluid Black Grey |
Smok Nord 5 80W Kit Grey
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Grey |
Smok Nord 5 80W Kit Red Grey Dart
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Red Grey Dart |
Smok Nord 5 80W Kit White Dart
Original price was: £25.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.107 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.4 × 11 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 5 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.23ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.107 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.4 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | White Dart |
Uwell Crown 5 Coils (pack of 4) Single Mesh 0.23Ohm
£11.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Crown 5 |
| Coil Type | Single Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.23ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 4 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Crown 5 Kit Black
£45.99| Weight | 0.196 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 5.2 × 13.8 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Crown 5 |
| Coil Type | Dual Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Self Cleaning Technology, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.23ohm, 0.3ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Height | 13.8 |
| Weight | 0.196 |
| length | 2.5 |
| Width | 5.2 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Black |
The 0.23ohm coil delivers exceptional flavour and dense vapour, perfect for sub-ohm vaping enthusiasts. Designed for high VG e-liquids, it heats quickly for smooth, powerful draws. Ideal for vapers seeking a balance of bold clouds and rich taste, with consistent performance in every puff.