0.7ohm
Aspire Nautilus 2S Mesh Coils (Pack Of 5) 0.7Ohm Mesh
£11.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Nautilus 2S |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.7ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Aspire Nautilus 3 Tank Black
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Aspire Nautilus 3 Tank Gunmetal
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Gunmetal |
Aspire Nautilus 3 Tank Stainless
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless |
Aspire Nautilus XS Mesh Coil (Pack Of 5) 0.7Ohm
£11.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Nautilus XS |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | RDTL |
| Coil Resistance | 0.7ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
The 0.7ohm coil delivers a perfect mix of flavour and vapour, ideal for both restricted direct-lung and sub-ohm vaping. Designed for high VG e-liquids, it ensures smooth, consistent draws with fast heating. Perfect for vapers seeking a satisfying experience with rich taste and moderate cloud production.