1.8ohm
Aspire K1 Tank 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.029 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K1 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 1.5ml |
| Tank Features | Fixed Airflow |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 7.2 |
| Weight | 0.029 |
| Diameter | 1.4 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire K3 Tank Black 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K3 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Fixed Airflow, Pyrex Glass |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.032 |
| Diameter | 1.8 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire K3 Tank Stainless Steel 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K3 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Fixed Airflow, Pyrex Glass |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.032 |
| Diameter | 1.8 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire Nautilus 3 Tank Black
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Aspire Nautilus 3 Tank Gunmetal
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Gunmetal |
Aspire Nautilus 3 Tank Stainless
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless |
Aspire Nautilus X Coils (Pack Of 5) 1.8Ohm
£12.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Nautilus X |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
The 1.8ohm coil provides smooth flavour and a gentle vapour output, ideal for mouth-to-lung (MTL) vaping. Designed for high PG or balanced e-liquids, it ensures efficient heating and reliable performance. Perfect for vapers who prefer a controlled, satisfying experience with discreet vapour production.