Hardware
Steam Crave Fullymax 4s 1600mah 30C lipo pack
£19.99| Weight | 0.177 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.5 × 8.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Fullymax 4s |
| 1600mAh | |
| Pack Size | Single |
| Height | 8.6 |
| Weight | 0.177 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.5 |
Steam Crave Fused Clapton Premade Coils Dual Core Ni80 28ga * 2 + 38ga
£7.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Fused Clapton |
| Coil Type | Dual Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.5ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | Dual Core Ni80 |
Steam Crave Fused Clapton Premade Coils Quad Core Ni80 28ga * 4 + 36ga
£7.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Fused Clapton |
| Coil Type | Quad Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.3ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | Quad Core Ni80 |
Steam Crave Fused Clapton Premade Coils Tri Core Ni80 28ga * 3 + 36ga 2.5mm
£7.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Fused Clapton |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.25ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | Tri Core Ni80 2.5mm |
Steam Crave Fused Clapton Premade Coils Tri Core Ni80 28ga * 3 + 36ga 3.0mm
£7.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Fused Clapton |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.3ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | Tri Core Ni80 |
Steam Crave Hadron 220W Mod Black
£79.99| Weight | 0.202 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 4.8 × 9.9 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 21700 |
| Max Wattage | 220W |
| Min Wattage | 1W |
| Mod Features | Advanced Yihi SX490 chipset, Dual 21700 cells for strong power, Variable voltage adjustment, Various protections for safe vape |
| Height | 9.9 |
| Weight | 0.202 |
| length | 3.8 |
| Width | 4.8 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Black |
Steam Crave Hadron 220W Mod Gunmetal
£79.99| Weight | 0.202 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 4.8 × 9.9 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 21700 |
| Max Wattage | 220W |
| Min Wattage | 1W |
| Mod Features | Advanced Yihi SX490 chipset, Dual 21700 cells for strong power, Variable voltage adjustment, Various protections for safe vape |
| Height | 9.9 |
| Weight | 0.202 |
| length | 3.8 |
| Width | 4.8 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Lite Advanced Combo Kit Gunmetal Meson Edition
£89.99| Weight | 0.231 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 2.8 × 10.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Lite Advanced |
| Coil Type | Single |
| Tank Capacity | 5ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650, Single 20700, Single 21700 |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Height | 10.6 |
| Weight | 0.231 |
| length | 5.3 |
| Width | 2.8 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Lite SBS Mod Black
£69.99| Weight | 0.416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.66 × 5.9 × 11.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Charging Type | USB Type-C |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Black |
Steam Crave Hadron Lite SBS Mod Gunmetal
£69.99| Weight | 0.416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.66 × 5.9 × 11.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Charging Type | USB Type-C |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Mesh RDSA Black
£27.99| Weight | 0.23 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Coil Type | Dual Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Features | Leak Proof, Side Filling |
| Pack Size | Single |
| Height | 3.2 |
| Weight | 0.23 |
| Diameter | 3 |
| Colour | Black |
Steam Crave Hadron Mesh RDSA Stainless
£27.99| Weight | 0.23 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron |
| Coil Type | Dual Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Features | Leak Proof, Side Filling |
| Pack Size | Single |
| Height | 3.2 |
| Weight | 0.23 |
| Diameter | 3 |
| Colour | Stainless |
Steam Crave Hadron Mini Combo Kit Black
£115.99| Weight | 0.12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 3.97 × 9.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Mini |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Capacity | 6ml |
| Tank Features | Leak Proof, Top Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650, Single 20700, Single 21700 |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 1W |
| Height | 9.6 |
| Weight | 0.12 |
| length | 2.6 |
| Width | 3.97 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Black |
Steam Crave Hadron Mini Combo Kit Gunmetal
£115.99| Weight | 0.12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 3.97 × 9.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Mini |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Capacity | 6ml |
| Tank Features | Leak Proof, Top Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650, Single 20700, Single 21700 |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 1W |
| Height | 9.6 |
| Weight | 0.12 |
| length | 2.6 |
| Width | 3.97 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Mini Mod Black
£84.99| Weight | 0.1081 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 3.97 × 9.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Mini |
| Height | 9.6 |
| Weight | 0.1081 |
| length | 2.6 |
| Width | 3.97 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Black |
Steam Crave Hadron Mini Mod Gunmetal
£84.99| Weight | 0.1081 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 3.97 × 9.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Mini |
| Height | 9.6 |
| Weight | 0.1081 |
| length | 2.6 |
| Width | 3.97 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Pro 400W Mod Gunmetal
£69.99| Weight | 0.416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.66 × 5.9 × 11.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Pro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| 1600mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | Micro-USB |
| Max Wattage | 400W |
| Min Wattage | 1W |
| Mod Features | 0.9 Inch TFT Color Screen, 1600mAh Li-Po Built-in Battery, Evolv DNA 250C Chipset, Intuitive Fire Button |
| Height | 11.6 |
| Weight | 0.416 |
| length | 3.66 |
| Width | 5.9 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Hadron Pro 400W Mod Silver
£69.99| Weight | 0.416 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.66 × 5.9 × 11.6 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Pro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| 1600mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | Micro-USB |
| Max Wattage | 400W |
| Min Wattage | 1W |
| Mod Features | 0.9 Inch TFT Color Screen, 1600mAh Li-Po Built-in Battery, Evolv DNA 250C Chipset, Intuitive Fire Button |
| Height | 11.6 |
| Weight | 0.416 |
| length | 3.66 |
| Width | 5.9 |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Silver |
Steam Crave Hadron Pro Handcrafted Leather Case
£19.99| Dimensions | 4 × 6 × 12 cm |
|---|---|
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Hadron Pro |
| Pack Size | Single |
| Height | 12 |
| Weight | |
| length | 4 |
| Width | 6 |
Steam Crave Mesh Strips (Pack Of 10) A1 Dual 0.15Ohm
£6.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Mesh Strips |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.15ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Weight | |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | A1 Dual 0.15Ohm |