MTL
Dovpo Ayce Series 2ml Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£8.99| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.5 × 1.4 cm |
| Manufacturer | Dovpo |
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Height | 1.4 |
| Weight | 0.01 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.5 |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | 2ml 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series 3ml XL Zytek 2.0 Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Dovpo |
|---|---|
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | XL 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series XL Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Dovpo |
|---|---|
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | XL 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series Zytek 2.0 2ml Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£8.99| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.5 × 1.4 cm |
| Manufacturer | Dovpo |
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Height | 1.4 |
| Weight | 0.01 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.5 |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | 2ml 0.4Ohm |
Geekvape Aegis Boost B Series Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£11.99| Manufacturer | Geekvape |
|---|---|
| Hardware Brand | Aegis Boost B Series |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Lost Vape Ultra Boost Lite L1 Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Lost Vape |
|---|---|
| Hardware Brand | Ultra Boost |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
OXVA VPrime 2ml Replacement Pods (Pack Of 2) 0.4Ohm
£8.99| Manufacturer | OXVA |
|---|---|
| Hardware Brand | OXVA VPrime |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 2 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Smok Nord 4 80W Kit Fluid Black Grey
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Fluid Black Grey |
Smok Nord 4 80W Kit Red Grey Armor
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Red Grey Armour |
Smok Nord 4 80W Kit White Armor
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | White Armor |
Vaporesso Luxe X Pro Kit Gunmetal Lime
£29.99| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.3 × 3.2 × 9.9 cm |
| Manufacturer | Vaporesso |
| Hardware Brand | Luxe X Pro |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 1500mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 40W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.4ohm, 0.6ohm |
| Height | 9.9 |
| Weight | 0.1 |
| length | 2.3 |
| Width | 3.2 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Vape Pod Kit |
| Colour | Gunmetal Lime |
What is Mouth to Lung Vaping?
MTL Vaping or Mouth to lung vaping is where the vapour from an e-cigarette is inhaled into the mouth, then into the lungs. This style of vaping is best suited to beginners as it resembles the way in which most people smoke a cigarette.
What Are MTL Vape Kits?
Vape kits for mouth to lung (MTL) vaping need coils with higher resistance, usually 1 ohm or more. This resistance is measured in ohms.
Higher resistance means the e-liquid is vaporized at a cooler temperature, producing cooler, thinner vapour. This vapour is similar to cigarette smoke, making MTL devices popular with beginners.