MTL
Steam Crave Meson AIO Kit Purple
Original price was: £59.99.£49.99Current price is: £49.99.| Weight | 0.218 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.1 × 3.1 × 8.8 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Meson AIO |
| Coil Type | Dual Coil, Mesh, Single Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 5ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650, Single 20700, Single 21700 |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Height | 8.8 |
| Weight | 0.218 |
| length | 5.1 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Purple |
Steam Crave Meson AIO Kit Red
Original price was: £59.99.£49.99Current price is: £49.99.| Weight | 0.218 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.1 × 3.1 × 8.8 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Meson AIO |
| Coil Type | Dual Coil, Mesh, Single Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 5ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650, Single 20700, Single 21700 |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Height | 8.8 |
| Weight | 0.218 |
| length | 5.1 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Red |
Steam Crave Meson Replacement Pods (Pack Of 3) 0.6Ohm
£9.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Meson |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 3.5ml |
| Tank Features | Airflow Control, Side Filling |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.6ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Weight | |
| Hardware Type | Coils |
Steam Crave Meson Replacement Pods (Pack Of 3) 0.8Ohm
£9.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Meson |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 3.5ml |
| Tank Features | Airflow Control, Side Filling |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.8ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Weight | |
| Hardware Type | Coils |
Steam Crave Mini Robot Combo MTL Kit Black
£39.99| Weight | 0.092 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12.73 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Mini Robot |
| Coil Type | Single Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 3ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | External |
| Battery Size | Single 18650 |
| Height | 12.73 |
| Weight | 0.092 |
| Diameter | 2.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Black |
Steam Crave Mini Robot Combo MTL Kit Stainless
£39.99| Weight | 0.092 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12.73 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Mini Robot |
| Coil Type | Single Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 3ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | External |
| Battery Size | Single 18650 |
| Height | 12.73 |
| Weight | 0.092 |
| Diameter | 2.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Stainless |
Steam Crave Titan V2 Combo Kit Black
£139.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Battery Size | Dual 18650, Quad 18650 |
| Min Wattage | 0.5W |
| Max Wattage | 300W |
| Coil Resistance | 0.20ohm |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Black |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
Steam Crave Titan V2 Combo Kit Gunmetal
£139.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Battery Size | Dual 18650, Quad 18650 |
| Min Wattage | 0.5W |
| Max Wattage | 300W |
| Coil Resistance | 0.20ohm |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Gunmetal |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
Steam Crave Titan V2 Combo Kit Silver
£139.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Battery Size | Dual 18650, Quad 18650 |
| Min Wattage | 0.5W |
| Max Wattage | 300W |
| Coil Resistance | 0.20ohm |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Rebuildable Kit |
| Colour | Silver |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
Steam Crave Titan V2 RDTA Black
£36.80| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Dual, Mesh, Single |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Bottom Airflow, Leak Proof |
| Pack Size | Single |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Steam Crave Titan V2 RDTA Gunmetal
£36.80| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Dual, Mesh, Single |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Bottom Airflow, Leak Proof |
| Pack Size | Single |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Gunmetal |
Steam Crave Titan V2 RDTA Silver
£36.80| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 cm |
| Manufacturer | Steam Crave |
| Hardware Brand | Titan V2 |
| Coil Type | Dual, Mesh, Single |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 20ml |
| Tank Features | Bottom Airflow, Leak Proof |
| Pack Size | Single |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Silver |
Ultimate Bar Kit Replacement Pods (Pack Of 2)
£4.99| Dimensions | 2 × 7 × 7 cm |
|---|---|
| Manufacturer | Ultimate Bar |
| Hardware Brand | Ultimate Bar Pod |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.8ohm |
| Height | 7 |
| Weight | |
| length | 2 |
| Width | 7 |
| Hardware Type | Pods |