RDTL
Aspire Nautilus XS Mesh Coil (Pack Of 5) 0.7Ohm
£11.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Nautilus XS |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | RDTL |
| Coil Resistance | 0.7ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
BP Mods Razor Boro Mod Black
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Black |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Green
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Green |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Orange
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Orange |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Purple
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Purple |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
RDL, or RDTL, is a new vaping term, but it’s easy to understand.
This acronym stands for restricted-direct-lung and is gaining popularity, especially among experienced vapers.
RDL is the midpoint between MTL and DTL, but the inhalation technique is more similar to DTL vaping.