0.16ohm
HorizonTech Falcon Coils (Pack Of 3) M1+ 0.16Ohm
£11.99| Manufacturer | Horizontech |
|---|---|
| Hardware Brand | Falcon |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.16ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
HorizonTech Falcon Coils (Pack Of 3) M2 0.16Ohm
£11.99| Manufacturer | Horizontech |
|---|---|
| Hardware Brand | Falcon |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.16ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Horizontech Falcon Legend Tank Black
£24.99| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Falcon Legend |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.16ohm, 0.2ohm, 0.38ohm |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.05 |
| Diameter | 2.7 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Horizontech Falcon Legend Tank Blue
£24.99| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Falcon Legend |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.16ohm, 0.2ohm, 0.38ohm |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.05 |
| Diameter | 2.7 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Blue |
Horizontech Falcon Legend Tank Gunmetal
£24.99| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Falcon Legend |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.16ohm, 0.2ohm, 0.38ohm |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.05 |
| Diameter | 2.7 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Gunmetal |
Horizontech Falcon Legend Tank Rainbow
£24.99| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Falcon Legend |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.16ohm, 0.2ohm, 0.38ohm |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.05 |
| Diameter | 2.7 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Rainbow |
Horizontech Falcon Legend Tank Stainless Steel
£24.99| Weight | 0.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Falcon Legend |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.16ohm, 0.2ohm, 0.38ohm |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.05 |
| Diameter | 2.7 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless Steel |
Horizontech Sakerz Coils (Pack Of 3) 0.16Ohm
£10.99| Manufacturer | Horizontech |
|---|---|
| Hardware Brand | Sakerz |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.16ohm |
| Hardware Type | Coils |
| Pack Size | 3 Pack |
Horizontech Sakerz Tank Masters Edition Rainbow
Original price was: £27.99.£23.99Current price is: £23.99.| Weight | 0.068 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Sakerz |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.17ohm |
| Height | 5.6 |
| Weight | 0.068 |
| Diameter | 2.9 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Rainbow |
Horizontech Sakerz Tank Masters Edition Stainless
£23.99| Weight | 0.068 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 cm |
| Manufacturer | Horizontech |
| Hardware Brand | Sakerz |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.17ohm |
| Height | 5.6 |
| Weight | 0.068 |
| Diameter | 2.9 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless |
Smok Nord 4 80W Kit Fluid Black Grey
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Fluid Black Grey |
Smok Nord 4 80W Kit Red Grey Armor
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Red Grey Armour |
Smok Nord 4 80W Kit White Armor
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | White Armor |
Uwell Valyrian 2 Coils (Pack Of 2) Triple Mesh 0.16Ohm
£8.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 2 |
| Coil Type | Triple Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.16ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
The 0.16Ω coil delivers a high-performance vaping experience with rapid heating, rich flavour, and dense vapour. Designed for high-wattage devices, it provides smooth and powerful sessions. Sub-ohm vaping enthusiasts enjoy enhanced flavour clarity and exceptional vapour production in every draw.