0.25ohm
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Black
Original price was: £44.99.£39.99Current price is: £39.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Black |
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Grey
Original price was: £44.99.£19.99Current price is: £19.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Grey |
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Navy Blue
Original price was: £44.99.£39.99Current price is: £39.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Navy Blue |
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Rainbow
Original price was: £44.99.£39.99Current price is: £39.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Rainbow |
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Red
Original price was: £44.99.£39.99Current price is: £39.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Red |
Geekvape Aegis Solo 2 S100 Kit Silver
Original price was: £44.99.£19.99Current price is: £19.99.| Weight | 0.188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.9 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Solo 2 S100 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 100W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.188 |
| length | 3 |
| Width | 3.9 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Silver |
Geekvape L200 Legend 2 Kit Classic Edition Beige
Original price was: £54.99.£45.99Current price is: £45.99.| Weight | 0.215 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 5.3 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | L200 Legend 2 Classic Edition |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.215 |
| length | 2.6 |
| Width | 5.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Beige |
Geekvape L200 Legend 2 Kit Classic Edition Black
Original price was: £54.99.£45.99Current price is: £45.99.| Weight | 0.215 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 5.3 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | L200 Legend 2 Classic Edition |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.215 |
| length | 2.6 |
| Width | 5.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Black |
Geekvape L200 Legend 2 Kit Classic Edition Blue
Original price was: £54.99.£45.99Current price is: £45.99.| Weight | 0.215 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 5.3 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | L200 Legend 2 Classic Edition |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.215 |
| length | 2.6 |
| Width | 5.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Blue |
Geekvape L200 Legend 2 Kit Classic Edition Red
Original price was: £54.99.£45.99Current price is: £45.99.| Weight | 0.215 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 5.3 × 14 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | L200 Legend 2 Classic Edition |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Top To Bottom Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.25ohm, 0.2ohm |
| Height | 14 |
| Weight | 0.215 |
| length | 2.6 |
| Width | 5.3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Red |
Steam Crave Fused Clapton Premade Coils Tri Core Ni80 28ga * 3 + 36ga 2.5mm
£7.99| Manufacturer | Steam Crave |
|---|---|
| Hardware Brand | Fused Clapton |
| Coil Type | Tri Core |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.25ohm |
| Pack Size | 10 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | Tri Core Ni80 2.5mm |
The 0.25ohm coil delivers a perfect blend of rich flavour and impressive vapour production. Ideal for sub-ohm vaping, it works seamlessly with high VG e-liquids. With fast heating and smooth performance, it’s perfect for vapers seeking bold clouds and a satisfying, flavour-packed experience every time.