0.30ohm
Voopoo Drag S2 Vape Kit Sky Blue
Original price was: £31.99.£26.99Current price is: £26.99.| Weight | 0.141 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 3.1 × 12 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Voopoo Drag S2 |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | PNP X compatible coils |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Max Wattage | 60W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.20ohm, 0.30ohm |
| Height | 12 |
| Weight | 0.141 |
| length | 2.7 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Vape Pod Kit |
| Colour | Sky Blue |
Voopoo Drag X2 Vape Kit Glow Pink
£29.99| Weight | 0.148 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 3.1 × 12 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Voopoo Drag X2 |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | PNP X compatible coils |
| Battery Type | External |
| Charging Type | External, USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.30ohm |
| Height | 12 |
| Weight | 0.148 |
| length | 2.7 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Vape Pod Kit |
| Colour | Glow Pink |
The 0.30ohm coil offers a smooth, balanced vaping experience with excellent flavour and dense vapour. Perfect for sub-ohm vaping, it works best with high VG e-liquids for consistent performance. Enjoy fast heating and satisfying draws, making it ideal for vapers seeking rich clouds and bold taste.