0.4ohm
Aspire Cleito Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£13.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Cleito |
| Coil Type | Dual |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Clapton Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Dovpo Ayce Series 2ml Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£8.99| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.5 × 1.4 cm |
| Manufacturer | Dovpo |
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Height | 1.4 |
| Weight | 0.01 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.5 |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | 2ml 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series 3ml XL Zytek 2.0 Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Dovpo |
|---|---|
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | XL 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series XL Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Dovpo |
|---|---|
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | XL 0.4Ohm |
Dovpo Ayce Series Zytek 2.0 2ml Pods (Pack of 3) 0.4Ohm
£8.99| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.5 × 1.4 cm |
| Manufacturer | Dovpo |
| Hardware Brand | Ayce Series |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 3 Pack |
| Height | 1.4 |
| Weight | 0.01 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.5 |
| Hardware Type | Coils |
| Variation | 2ml 0.4Ohm |
Geekvape Aegis Boost B Series Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£11.99| Manufacturer | Geekvape |
|---|---|
| Hardware Brand | Aegis Boost B Series |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Geekvape Aegis Legend 3 Kit Rainbow
Original price was: £45.99.£34.99Current price is: £34.99.| Weight | 247 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8.1 × 13 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Legend 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Easy Refill, Top Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 1W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.4ohm |
| Height | 13 |
| Weight | 247g |
| length | 8 |
| Width | 8.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Rainbow |
Geekvape Aegis Legend 3 Kit Red
Original price was: £45.99.£34.99Current price is: £34.99.| Weight | 247 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8.1 × 13 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Legend 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Easy Refill, Top Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 1W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.4ohm |
| Height | 13 |
| Weight | 247g |
| length | 8 |
| Width | 8.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Red |
Geekvape Aegis Legend 3 Kit Titanium Gray
Original price was: £45.99.£34.99Current price is: £34.99.| Weight | 247 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8.1 × 13 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Aegis Legend 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Easy Refill, Top Airflow |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 1W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.4ohm |
| Height | 13 |
| Weight | 247g |
| length | 8 |
| Width | 8.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Titanium Gray |
Geekvape Boost Pro P Series Coil (Pack Of 5) P 0.4Ohm
£10.99| Manufacturer | Geekvape |
|---|---|
| Hardware Brand | Boost Pro P Series |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Geekvape Super Mesh Coils (Pack Of 5) Mesh X2 0.4Ohm
£12.99| Manufacturer | Geekvape |
|---|---|
| Hardware Brand | Super Mesh |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Geekvape Zeus Sub-Ohm Tank Black
£24.99| Weight | 0.071 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Zeus Sub-Ohm |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.2ohm, 0.4ohm |
| Height | 5.6 |
| Weight | 0.071 |
| Diameter | 2.6 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Geekvape Zeus Sub-Ohm Tank Blue
£24.99| Weight | 0.071 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Zeus Sub-Ohm |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.2ohm, 0.4ohm |
| Height | 5.6 |
| Weight | 0.071 |
| Diameter | 2.6 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Blue |
Geekvape Zeus Sub-Ohm Tank Rainbow
£24.99| Weight | 0.071 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 cm |
| Manufacturer | Geekvape |
| Hardware Brand | Zeus Sub-Ohm |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.2ohm, 0.4ohm |
| Height | 5.6 |
| Weight | 0.071 |
| Diameter | 2.6 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Rainbow |
Lost Vape Ultra Boost Lite L1 Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£9.99| Manufacturer | Lost Vape |
|---|---|
| Hardware Brand | Ultra Boost |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
OXVA VPrime 2ml Replacement Pods (Pack Of 2) 0.4Ohm
£8.99| Manufacturer | OXVA |
|---|---|
| Hardware Brand | OXVA VPrime |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Pack Size | 2 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Smok Nord 4 80W Kit Fluid Black Grey
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Fluid Black Grey |
Smok Nord 4 80W Kit Red Grey Armor
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.115 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 3.37 × 10.5 cm |
| Manufacturer | Smok |
| Hardware Brand | Nord 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Side Filling |
| 2000mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.16ohm, 0.4ohm |
| Height | 10.5 |
| Weight | 0.115 |
| length | 2.5 |
| Width | 3.37 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Red Grey Armour |
The 0.4ohm coil delivers a perfect mix of bold flavour and dense vapour, ideal for sub-ohm vaping. Designed for high VG e-liquids, it heats efficiently and provides consistent, smooth draws. Great for vapers seeking a satisfying experience with rich clouds and a full-bodied taste in every puff.