Uwell
Uwell Caliburn Tenet Kit Olive Green
Original price was: £28.49.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.0504 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.63 × 2.51 × 11 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Caliburn Tenet |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 750mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 16W |
| Min Wattage | 16W |
| Coil Resistance | 0.8ohm, 1.2ohm |
| Height | 11 |
| Weight | 0.0504 |
| length | 1.63 |
| Width | 2.51 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Olive Green |
Uwell Caliburn Tenet KoKo Kit Black & White
Original price was: £29.49.£15.99Current price is: £15.99.| Weight | 0.062 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 × 5 × 7.4 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Caliburn Tenet KoKo |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 950mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 18W |
| Min Wattage | 18W |
| Coil Resistance | 0.8ohm, 1.2ohm |
| Height | 7.4 |
| Weight | 0.062 |
| length | 1.8 |
| Width | 5 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Black & White |
Uwell Caliburn Tenet KoKo Kit Copper
Original price was: £29.49.£15.99Current price is: £15.99.| Weight | 0.062 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 × 5 × 7.4 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Caliburn Tenet KoKo |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 950mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 18W |
| Min Wattage | 18W |
| Coil Resistance | 0.8ohm, 1.2ohm |
| Height | 7.4 |
| Weight | 0.062 |
| length | 1.8 |
| Width | 5 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Copper |
Uwell Caliburn Tenet KoKo Kit Gray
Original price was: £29.49.£15.99Current price is: £15.99.| Weight | 0.062 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 × 5 × 7.4 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Caliburn Tenet KoKo |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 950mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 18W |
| Min Wattage | 18W |
| Coil Resistance | 0.8ohm, 1.2ohm |
| Height | 7.4 |
| Weight | 0.062 |
| length | 1.8 |
| Width | 5 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Gray |
Uwell Caliburn Tenet KoKo Kit Red & Black
Original price was: £29.49.£15.99Current price is: £15.99.| Weight | 0.062 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 × 5 × 7.4 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Caliburn Tenet KoKo |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 950mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 18W |
| Min Wattage | 18W |
| Coil Resistance | 0.8ohm, 1.2ohm |
| Height | 7.4 |
| Weight | 0.062 |
| length | 1.8 |
| Width | 5 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Red & Black |
Uwell Crown 4 Mesh Coils (Pack Of 4) 0.2Ohm
£12.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Crown 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.2ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 4 Pack |
| Diameter | 1.7 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Crown 4 Mesh Coils (Pack Of 4) 0.4Ohm
£12.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Crown 4 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 4 Pack |
| Diameter | 1.7 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Crown 5 Coils (pack of 4) Single Mesh 0.23Ohm
£11.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Crown 5 |
| Coil Type | Single Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.23ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 4 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Crown 5 Kit Black
£45.99| Weight | 0.196 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 5.2 × 13.8 cm |
| Manufacturer | Uwell |
| Hardware Brand | Crown 5 |
| Coil Type | Dual Coil |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Self Cleaning Technology, Top Fill |
| Battery Type | External |
| Charging Type | USB Type-C |
| Battery Size | Dual 18650 |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 200W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.23ohm, 0.3ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Height | 13.8 |
| Weight | 0.196 |
| length | 2.5 |
| Width | 5.2 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit |
| Colour | Black |
Uwell Valyrian 2 Coils (Pack Of 2) Dual Mesh 0.14Ohm
£8.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 2 |
| Coil Type | Dual Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.14ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Valyrian 2 Coils (Pack Of 2) Quadruple Mesh 0.15Ohm
£8.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 2 |
| Coil Type | Quad Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.15ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Valyrian 2 Coils (Pack Of 2) Single Mesh 0.32Ohm
£8.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 2 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.32ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Valyrian 2 Coils (Pack Of 2) Triple Mesh 0.16Ohm
£8.99| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 2 |
| Coil Type | Triple Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.16ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Valyrian 3 Coils (Pack Of 2) 0.14Ohm
£10.89| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.14ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |
Uwell Valyrian 3 Coils (Pack Of 2) 0.32Ohm
£9.39| Manufacturer | Uwell |
|---|---|
| Hardware Brand | Valyrian 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.32ohm |
| Wire Type (Alloy) | Stainless Steel |
| Pack Size | 2 Pack |
| Diameter | 2 |
| Hardware Type | Coils |