DTL
Aspire Cleito Coils (Pack Of 5) 0.2Ohm
£13.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Cleito |
| Coil Type | Dual |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.2ohm |
| Wire Type (Alloy) | Clapton Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
Aspire Cleito Coils (Pack Of 5) 0.4Ohm
£13.99| Manufacturer | Aspire |
|---|---|
| Hardware Brand | Cleito |
| Coil Type | Dual |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL |
| Coil Resistance | 0.4ohm |
| Wire Type (Alloy) | Clapton Kanthal |
| Pack Size | 5 Pack |
| Hardware Type | Coils |
BP Mods Razor Boro Mod Black
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Black |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Green
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Green |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Orange
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Orange |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Purple
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Purple |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods Razor Boro Mod Silver
£69.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods Razor Boro |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Leak Proof |
| Battery Size | Single 18650 |
| Min Wattage | 5W |
| Max Wattage | 80W |
| Hardware Type | Mod |
| Vape Kit Type | Mod |
| Colour | Silver |
| Charging Type | External |
| Battery Type | External |
BP Mods TMD Boro Lite Tank Black
£27.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods TMD |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Side Filling |
| Colour | Black |
BP Mods TMD Boro Lite Tank Gunmetal
£27.99| Manufacturer | BP Mods |
|---|---|
| Hardware Brand | BP Mods TMD |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Side Filling |
| Colour | Gunmetal |
What is Direct to Lung or ‘DTL’ Vaping?
This style of vaping, called ‘sub ohm’, involves inhaling vapour directly into the lungs, like a normal breath. Experienced vapers prefer this for its dense vapour, which can overwhelm new users.
New vapers might need time to adjust to DTL vaping, as it’s different from mouth to lung inhaling. Many prefer DTL for its thicker clouds and warmer vapour.