MTL
Aspire K1 Tank 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.029 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K1 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 1.5ml |
| Tank Features | Fixed Airflow |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 7.2 |
| Weight | 0.029 |
| Diameter | 1.4 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire K3 Tank Black 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K3 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Fixed Airflow, Pyrex Glass |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.032 |
| Diameter | 1.8 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire K3 Tank Stainless Steel 1.8Ohm
£9.99| Weight | 0.032 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | K3 |
| Coil Type | BVC |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Fixed Airflow, Pyrex Glass |
| Coil Resistance | 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 5.5 |
| Weight | 0.032 |
| Diameter | 1.8 |
| Hardware Type | Coils |
Aspire Nautilus 3 Tank Black
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
Aspire Nautilus 3 Tank Gunmetal
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Gunmetal |
Aspire Nautilus 3 Tank Stainless
Original price was: £21.99.£14.99Current price is: £14.99.| Weight | 0.074 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 cm |
| Manufacturer | Aspire |
| Hardware Brand | Nautilus 3 |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Top Fill |
| Coil Resistance | 0.7ohm, 1.8ohm |
| Wire Type (Alloy) | Kanthal |
| Height | 4.9 |
| Weight | 0.074 |
| Diameter | 2.4 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless |
What is Mouth to Lung Vaping?
MTL Vaping or Mouth to lung vaping is where the vapour from an e-cigarette is inhaled into the mouth, then into the lungs. This style of vaping is best suited to beginners as it resembles the way in which most people smoke a cigarette.
What Are MTL Vape Kits?
Vape kits for mouth to lung (MTL) vaping need coils with higher resistance, usually 1 ohm or more. This resistance is measured in ohms.
Higher resistance means the e-liquid is vaporized at a cooler temperature, producing cooler, thinner vapour. This vapour is similar to cigarette smoke, making MTL devices popular with beginners.