MTL
VooPoo Argus Pod Mod Kit Denim & Silver
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.095 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.3 × 3 × 10 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Argus |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 1500mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 40W |
| Min Wattage | 5W |
| Mod Features | Adjustable Airflow, Bottom Fill, Dual Pod Compatibility, Gene Chip Tech, PNP Coil Compatible |
| Coil Resistance | 0.3ohm, 0.8ohm |
| Height | 10 |
| Weight | 0.095 |
| length | 3.3 |
| Width | 3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Denim & Silver |
VooPoo Argus Pod Mod Kit Litchi Leather Red
Original price was: £29.99.£16.99Current price is: £16.99.| Weight | 0.095 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.3 × 3 × 10 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Argus |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 1500mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 40W |
| Min Wattage | 5W |
| Mod Features | Adjustable Airflow, Bottom Fill, Dual Pod Compatibility, Gene Chip Tech, PNP Coil Compatible |
| Coil Resistance | 0.3ohm, 0.8ohm |
| Height | 10 |
| Weight | 0.095 |
| length | 3.3 |
| Width | 3 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Litchi Leather Red |
Voopoo Drag S2 Vape Kit Sky Blue
Original price was: £31.99.£26.99Current price is: £26.99.| Weight | 0.141 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 3.1 × 12 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Voopoo Drag S2 |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | PNP X compatible coils |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Max Wattage | 60W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.20ohm, 0.30ohm |
| Height | 12 |
| Weight | 0.141 |
| length | 2.7 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Vape Pod Kit |
| Colour | Sky Blue |
Voopoo Drag X2 Vape Kit Glow Pink
£29.99| Weight | 0.148 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 3.1 × 12 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Voopoo Drag X2 |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | DTL, MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | PNP X compatible coils |
| Battery Type | External |
| Charging Type | External, USB Type-C |
| Battery Size | Single 18650 |
| Max Wattage | 80W |
| Min Wattage | 5W |
| Coil Resistance | 0.15ohm, 0.30ohm |
| Height | 12 |
| Weight | 0.148 |
| length | 2.7 |
| Width | 3.1 |
| Hardware Type | Kit |
| Vape Kit Type | Advanced Kit, Vape Pod Kit |
| Colour | Glow Pink |
VooPoo Pnp Pod Tank 2ml Black
£14.99| Weight | 0.0345 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | PNP |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Bottom Filling |
| Height | 4.4 |
| Weight | 0.0345 |
| Diameter | 2.6 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Black |
VooPoo Pnp Pod Tank 2ml Stainless Steel
£14.99| Weight | 0.0345 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | PNP |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| Tank Features | Adjustable Airflow, Bottom Filling |
| Height | 4.4 |
| Weight | 0.0345 |
| Diameter | 2.6 |
| Hardware Type | Tank |
| Colour | Stainless Steel |
Voopoo Vinci Q Pod Kit Ceramic White
£9.99| Weight | 0.038 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 2.5 × 9.5 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Vinci Q |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 900mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 15W |
| Min Wattage | 15W |
| Coil Resistance | 1.2ohm |
| Height | 9.5 |
| Weight | 0.038 |
| length | 1.5 |
| Width | 2.5 |
| Hardware Type | Pod Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Ceramic White |
Voopoo Vinci Q Pod Kit Crystal Blue
£9.99| Weight | 0.038 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 2.5 × 9.5 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Vinci Q |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 900mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 15W |
| Min Wattage | 15W |
| Coil Resistance | 1.2ohm |
| Height | 9.5 |
| Weight | 0.038 |
| length | 1.5 |
| Width | 2.5 |
| Hardware Type | Pod Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Crystal Blue |
Voopoo Vinci Q Pod Kit Moss Green
£9.99| Weight | 0.038 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 2.5 × 9.5 cm |
| Manufacturer | Voopoo |
| Hardware Brand | Vinci Q |
| Coil Type | Mesh |
| Vaping StyleThe different vaping methods of how you inhale the vapour. | MTL, RDTL |
| Tank Capacity | 2ml |
| 900mAh | |
| Battery Type | Integrated |
| Charging Type | USB Type-C |
| Pod Coil Type | Mesh |
| Max Wattage | 15W |
| Min Wattage | 15W |
| Coil Resistance | 1.2ohm |
| Height | 9.5 |
| Weight | 0.038 |
| length | 1.5 |
| Width | 2.5 |
| Hardware Type | Pod Kit |
| Vape Kit Type | Vape Pod Kit |
| Colour | Moss Green |